Meiga Deals
Promoties

Airco-check vóór de zomer: koel rijden begint met onderhoud

De temperaturen klimmen, de eerste warme dagen zijn binnenkort feit en niets is vervelender dan in een snikhete wagen vaststellen dat je airco geen koude lucht meer blaast. Toch is dat exact wat veel automobilisten elk jaar opnieuw overkomt, vaak omdat de aircoinstallatie al jaren niet meer werd nagekeken. Een airco-check in mei of juni voorkomt dat scenario, beschermt je auto tegen duurdere herstellingen en zorgt voor een veiliger en aangenamer rijgevoel tijdens de zomer.

Waarom een jaarlijkse airco-check geen luxe is

Een autoaircosysteem werkt op een gesloten circuit, maar dat circuit is niet hermetisch. Per jaar verdwijnt gemiddeld 10 tot 15 procent koelmiddel uit het systeem via natuurlijke diffusie door slangen en koppelingen. Na drie tot vier jaar zonder onderhoud is het systeem zo leeg dat de compressor niet meer correct functioneert, en net die compressor is het duurste onderdeel om te vervangen. Een tijdige bijvulling van enkele tientallen euro’s vermijdt dus al snel een herstelling van honderden euro’s.

Daarnaast is er een hygiënisch aspect. De verdamper achter het dashboard is een ideale broedplaats voor schimmels en bacteriën zodra hij langere tijd vochtig blijft. Dat verklaart die typische muffe geur wanneer je in de lente de airco voor het eerst weer aanzet. Een professionele desinfectie en een vervanging van de pollenfilter halen die geur weg en verbeteren meteen de luchtkwaliteit in je interieur, wat vooral een verschil maakt voor mensen met astma of allergieën.

Wat doen onze techniekers tijdens een airco-onderhoud?

Bij een volledige airco-service bij Imacar voeren onze techniekers verschillende controles in één beurt uit. Ze meten de druk in het systeem, sporen eventuele lekken op met een speciale lekzoeker en controleren het koelmiddelpeil. Indien nodig wordt het systeem volledig leeggezogen en bijgevuld met het correcte type koelmiddel, afhankelijk van je wagen R134a, R1234yf of R744. Tegelijk worden de verdamper en condensor gereinigd, de pollenfilter vervangen en wordt de werking van de compressor en koppeling getest.

Voor een gemiddelde personenwagen ben je voor een complete airco-check ongeveer een uur kwijt. Een eenvoudige bijvulling kan vaak op afspraak terwijl je wacht. Bij elektrische en hybride modellen zijn de procedures iets uitgebreider omdat het aircosysteem ook gebruikt wordt om de batterij te koelen, bij die wagens is een correct werkende airco letterlijk gelinkt aan rijbereik en levensduur van de batterij.

Signalen dat je airco aan onderhoud toe is

Er zijn een aantal duidelijke indicatoren waar je zelf op kan letten. De lucht uit de ventilatieroosters voelt minder koud aan dan vroeger. Het duurt langer voor het interieur op temperatuur komt. Je hoort vreemde geluiden zoals een tikkend of fluitend signaal wanneer de airco aanslaat. De ramen blijven beslagen ondanks dat de airco aanstaat, een teken dat het systeem geen vocht meer onttrekt aan de lucht. En tot slot die typische muffe geur bij het opstarten.

Wie één of meer van die signalen herkent, wacht best niet tot juli. In het hoogseizoen lopen de wachttijden bij elke garage op, simpelweg omdat iedereen op hetzelfde moment beslist dat zijn airco eens nagekeken moet worden.

Snel inplannen via Imacar

Voor een airco-onderhoud kan je terecht bij elk van onze vestigingen. Onze gespecialiseerde techniekers werken met merk- en koudemiddelonafhankelijke apparatuur, dus ongeacht het bouwjaar of merk van je wagen kan je airco bij ons vakkundig nagekeken worden:

Maak vandaag nog een afspraak online via imacar.be of bel je dichtstbijzijnde vestiging. Een halfuurtje plannen vandaag bespaart je later een hete rit én een dure herstelling. Veilig en koel onderweg deze zomer, daar zorgen we samen voor.